Uchwała Nr XV/78/2003 Rady Miejskiej w Pleszewie z dnia 9 grudnia 2003 r.

Uchwała Nr XV / 78 / 2003
Rady Miejskiej w Pleszewie
z dnia 9 grudnia 2003 r.
 
 
w sprawie : określenia szczegółowych  zasad i trybu umarzania, odraczania i rozkładania na  raty należności pieniężnych do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa oraz wskazania organu do tego uprawnionego.
 
 
Na  podstawie    art.  18 ust. 2 pkt 15,  art. 40   ust.   2    pkt    3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), art. 34 a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 ze zm.) Rada Miejska w Pleszewie uchwala co następuje :
 
§ 1
 
Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania, rozkładania na raty spłaty wierzytelności pieniężnych, w tym cywilnoprawnych, zwanych dalej "należnościami", do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr  137, poz. 926 ze zm.), stanowiących dochody własne Miasta i Gminy Pleszew, w tym miejsko - gminnych jednostek organizacyjnych przypadających od osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej - zwanych dalej "dłużnikami".
 
§ 2
 
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa o należnościach należy przez to rozumieć wierzytelności pieniężne, o których mowa w § 1, przypadające od dłużnika wraz z  należnymi  odsetkami i kosztami ich  dochodzenia  według stanu na dzień rozstrzygnięcia, a jeżeli wierzytelność  główna została zapłacona, a pozostały do zapłaty jedynie odsetki i koszty, sumę tych należności ubocznych.
 
§ 3
 
Przepisów uchwały nie stosuje się do należności przypadających Miastu i Gminie Pleszew, których zasady i tryb umarzania, odraczania spłaty oraz rozkładania na raty określają odrębne przepisy.
§ 4
 
1. Należności   mogą    być    umarzane   w    całości   lub  części, w  przypadku ich całkowitej  
    nieściągalności, która następuje, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek :
1)    dłużnik - osoba fizyczna, zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty stanowiącej trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym umorzenie, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" do celów naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,
2)    dłużnik - osoba prawna    został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym    braku    majątku, z   którego     można   by   egzekwować    należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,
3)    w wyniku postępowania egzekucyjnego  stwierdzono,  że dłużnik nie posiada majątku, z którego można dochodzić należności,
4)    nie można ustalić osoby dłużnika,
5)    zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne stało się nieskuteczne,
6)    należności uległy przedawnieniu.
2.  Należności  mogą    być    umarzane    także   w   przypadku,  gdy ich kwota nie przekracza 
     pięciokrotności  kosztów upomnienia w postępowaniu  egzekucyjnym w administracji.
3. Należności   mogą   być  umarzane   w   całości   lub   części   pomimo   braku   przesłanek o których mowa w ust. 1 i 2  jeżeli za umorzeniem  przemawiają szczególne względy społeczne lub gospodarcze.
4. Umorzenie należności w przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego, zobowiązane są także inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.
5. Należności umarza się  na wniosek dłużnika lub z urzędu.
 
§ 5
 
1. Jeżeli umorzenie dotyczy tylko części należności  określa się termin  zapłaty pozostałej części należności. W takim przypadku umorzenie  dokonane jest warunkowo. W przypadku nieuregulowania pozostałej części w wyznaczonym terminie własciwy organ stwierdza wygaśnięcie  decyzji administracyjnej dotyczącej umorzenia, natmoiast skutek czynności cywilno - prawnej w postaci umorzenia ustaje.
2. Odsetki od wierzytelności  pieniężnej mogą zostać umorzone w przypadku spłaty tejże wierzytelności.
 
§ 6
 
1.    W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi można, na wniosek dłużnika, odroczyć termin zapłaty w całości lub części należności bądź rozłożyć płatność całości lub części należności na raty mając na uwadze możliwości płatnicze dłużnika lub uzasadniony interes Miasta i Gminy Pleszew.
2.    Niezapłacenie w terminie albo w pełnej wysokości jednej z rat  należności powoduje natychmiastową wymagalność całej należności wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę w tym również odsetkami za okresy  o których mowa w § 7.
 
§ 7
 
Od wierzytelności pieniężnej, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek  za zwłokę,  z zastrzeżeniem § 6 ust. 2,  za okres od dnia rozstrzygnięcia  do dnia upływu terminu zapłaty określonego przez organ uprawniony do jego dokonania.
 
 
 
 
§ 8
 
1. Umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty należności następuje :
1)    w odniesieniu do należności o charakterze administracyjno - prawnym w drodze decyzji,
2)    w odniesieniu do należności o charakterze cywilno -prawnym w drodze umowy lub jednostronnego oświadczenia woli.
2. Czynności prawne,  o których mowa  w pkt 2 uznaje się za nieważne  jeżeli okaże się, że okoliczności na podstawie których umorzono, odroczono lub rozłożono na raty należność, są fałszywe  bądź też dłużnik wprowadził podmioty, o których mowa w § 9 w błąd co do podstaw umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty płatności należności.
 
§ 9
 
Organem   właściwym        do       umorzenia,   odroczenia   i   rozłożenia    na   raty  płatności 
należności, o których mowa w § 2 jest Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.
 
§ 10
 
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Pleszew.
 
§ 11
 
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, z mocą obowiązująca od 01.01.2004 r.