UCHWAŁA Nr XVI/93/2004
RADY MIEJSKIEJ w PLESZEWIE
z dnia30-grudnia-2003
w sprawie: zawarcia porozumienia partnerskiego pomiędzy Miastem i Gminą
Pleszew i Miastem Westerstede
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 12a ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001r. Nr 142 poz 1591 ze zmianami)
Rada Miejska w Pleszewie uchwala co następuje:
§ 1
Postanawia się zawrzeć porozumienie partnerskie pomiędzy Miastem i Gminą Pleszew i niemieckim miastem Westerstede.
§ 2
Do podpisania porozumienia partnerskiego upoważnia się Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pleszewie.
§ 3
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Pleszew.
§ 4
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
U Z A S A D N I E N I E
Do uchwały nr XVI/93/2003 Rady Miejskiej w Pleszewie z dnia 20-grudnia-2003
Władze Miasta i Gminy Pleszew ratyfikując w 1996r. Europejską Kartę Swobód Gminnych przyjętą w Wersalu w 1953r. przez Zgromadzenie Ogólne Gmin Europy jednoznacznie określiły swoje stanowisko zgodne z założeniami Rady Gmin i Regionów Europy. Głównym celem naszych działań jest więc obrona i umacnianie autonomii gminy i regionu, ułatwianie wymiany doświadczeń i umiejętności pomiędzy społecznościami, nawiązywanie kontaktów bliźniaczych jako narzędzia ułatwiającego kontakty międzyludzkie i tworzącego świadomość europejskiej tożsamości. Realizując te założenia w praktyce Miasto i Gmina Pleszew podpisały dotychczas porozumienia partnerskie z niemieckim miastem Spangenberg w 1996r., francuskim Saint Pierre D'Oleron w roku 1997 i belgijskim Morlanwelz w roku 2001. Współpraca między naszymi miastami zaowocowała na przestrzeni ostatnich lat wieloma ciekawymi projektami i zintegrowała w znacznym stopniu nasze narody. Mając to na uwadze władze Miasta i Gminy postanowiły poszerzyć istniejące już kontakty bliźniacze o niemieckie miasto Westerstede. Jest to miasto leżące w powiecie Ammerland, z którym współpracuje powiat pleszewski. Miasto liczy ok. 21 tys. mieszkańców. Delegacje władz samorządowych Pleszewa i Westerstede podczas spotkań, które miały miejsce w każdym z miast wyraziły wolę podpisania porozumienia partnerskiego. Mając świadomość, że idea zjednoczenia europejskiego jest koniecznym warunkiem sprostania wyzwaniom ekonomicznym i politycznym nowego tysiąclecia a jednym z narzędzi jej urzeczywistniania są związki partnerskie między społecznościami lokalnymi państw europejskich celowym jest rozszerzanie współpracy partnerskiej o kolejne miasta i gminy.
Mając na uwadze podjęcie powyższej uchwały jest zasadne.